Důležité fyzikální faktory ovlivňující řidiče při motoristických závodech

Dobrá zdravotní kondice je jedním z nejdůležitějších faktoru pro každého sportovce, ale pro řidiče, který se věnuje závodnímu motorsportu je naprosto zásadní nejen pro špičkový výkon, ale i pro přežití. Závodnici motorsportu musí být fyzicky i psychicky zdatní a musí mít možnost používat sportovní vědní disciplíny s cílem maximalizovat jejich výkon.
Řidiči musí poctivě trénovat, aby zlepšili svoji psychickou odolnost vůči velkým tlakům z vnější. Hladina jejich koncentrace během celého závodu musí být na samém vrcholu. Samozřejmě, že motivace je dalším faktorem, která jim pomáhá znovu a znovu se přenášet přes všechny těžkosti, vysoké úrovně fyzického a psychického stresu a bolesti. Aby v motorsportu vynikli, musí řidiči používat speciální dýchací techniky a techniky zaměřené na ovládání lidské mysli.

Vhodná strava je též zásadní pro špičkový výkon řidiče. Uvnitř závodního auta Formule 1 teploty mohou vyšplhat až na neuvěřitelných 60 stupňů Celsia a úroveň vlhkosti vzduchu je také extrémně vysoká. Lidské tělo může během závodu ztratit tři až čtyři litry tělesné tekutiny, což způsobuje extrémní dehydrataci. Nahrazení tekutin je nezbytně nutné pro optimální výkon. Spotřebované potraviny by měly mít vysoký obsah sacharidů, které pro tělo v průběhu závodu slouží jako palivo.

Vzhledem k tomu, že v průběhu celého závodu se řidiči musí vypořádávat s gravitační silou, potřebují pevné krční svaly. Hlava s helmou dohromady za normálních závodních podmínek váží asi šest kilogramů. Při působení gravitační síly se jejich hmotnost zvyšuje na neuvěřitelných 30 kilogramů! Je proto důležité trénovat krční svaly pomocí elastických pomůcek.

Jinými části těla, které jsou postižené během závodu, jsou ramena, záda, ruce a nohy. Cvičení, která se zaměřují na tyto části těla, mají být prováděna v pravidelných intervalech během posilovacích tréninků. V průběhu motoristického závodu řidiči asi stokrát nohou stlačuje brzdový pedál. Je důležité mít základní stabilitu, aby bylo možné dosáhnout koordinace těla a mysli v průběhu fyzicky náročného procesu závodění.