Zajímavosti, které jsou k vidění za jízdy v České republice

Jako rodilý Pražák, který polovinu života strávil za volantem, rád se podělím o vlastní zkušenosti, získané za jízdy v České republice. Pokud nehodláte v Česku strávit víc jak 60 dní, nepotřebujete k tomu žádný speciální řidičák, postačí ten váš. V případě pobytu nad 60 dní již budete potřebovat tak zvaný mezinárodní řidičák, který získáte na příslušném úřadě ve vaši zemi. Věnujte také pozornost pojištění auta, pokud máte povinné ručení z jiné evropské země – Polska, Slovenska, Maďarska – mělo by vám v České republice stačit. Ale je lepší nic nenechávat náhodě a zjistit předem všechna úskalí, co se pojištění týče.

Nulová tolerance

Právní věková hranice pro řidiče v České republice je 18 let, přičemž v Česku platí nulová tolerance hladiny alkoholu v krvi. Mějte to prosím na mysli, když si ráno sednete za volant po divokém večírku. Dechové zkoušky jsou na silnicích poměrně vzácné, ale nedoporučoval bych vám zkoušet štěstí. Za prvé, dostanete tučnou pokutu, za druhé hrozí, že skončíte na policejní stanici a přijdete o auto, nebo v nejhorším případě i o
řidičák. Radši si auto nechte zaparkovat a domu se dopravte městskou hromadnou dopravou nebo pěšky.

Zapnout světla

Od července 2006 jsou všechna vozidla povinna jezdit s rozsvícenými světly. Toto opatření dosud vyvolává otázky typu “která světla?”. Je všeobecně známo, že se mluví o “tlumených světlech”. Dejte si na to bacha, abyste se ubránili případným pokutám.

Rychlostní omezení

Řidič i spolujezdce (vepředu i vzadu) musí být připoutáni, navíc dětí ve věku do 12 let nesmí cestovat na předním sedadle. Nejvyšší povolená rychlost je 50 km/h ve městě a 130 km/h na dálnicích. Jeďte však opatrně, dejte zvýšený pozor při zatáčení na křižovatkách – chodci dostanou zelenou stejně jako řidiči. Nehlášené české pravidlo je dát chodci přednost na přechodu, opatrný řidič by s tím měl počítat.

Jeďte opatrně a užívejte si jízdy nádhernou českou krajinou!