Motorsport jinak – RC modely jsou také sport!

Snad každý malý kluk měl alespoň jednou v životě autíčko na dálkové ovládání. Některým z nás to vydrželo až do dospělosti, akorát modely o velikosti dlaně napájené tužkovými bateriemi jsme vyměnili za modely velké jako lýtko a poháněné fosilními palivy. Zatímco ony hračky maximálně narazily do nohy stolu v maximální rychlosti nepřesahující rychlejší chůzi, sportovní RC modely jsou úplně jiná liga, ba dokonce úplně jiný sport.

Jak poznat kvalitní RC závodní model

Trošku slovíčkaření na začátek – RC model závodního auta není totéž jako závodní RC model. Jak už název napovídá, v tom prvním případě se většinou jedná o neškodnou hračku stylizovanou do podoby závodního vozu, zatímco závodní RC model je plnohodnotný závodní stroj v cenách, které nejdou pod 5 tisíc korun – mnohem častěji se pohybují v řádu desítek tisíc korun a jedná se o opravdu špičkové stroje. U hraček totiž nehrozí, že by auto mělo kovové hřídele, planetové diferenciály, olejové tlumiče a podobně. Zpravidla se ceny strojů se spalovacím pohonem pohybují v rozmezí od 20 do 50 tisíc korun – a za to už si můžete koupit bazarové auto a rozmlátit ho na destruction derby někde za autovrakovištěm.

Pokud se tedy nechystáte stát se profesionálním jezdcem RC rally, bude asi nejlepší porozhlédnout se nejdříve po modelech s elektrickým pohonem, které vás vyjdou řádově levněji a užijete si s nimi kopec srandy – akorát tomu bude chybět ten zvuk. Případně se porozhlédněte po profi komisním prodeji, kde ostřílení jezdci prodávají své starší kočáry za účelem nákupu nových. Takové vás přijdou levněji – pokud se tedy nejedná o vlastní výrobu a tuningové stroje hodné výstaviště.

Pokud hledáte vhodný dárek pro chlapce, pak RC model je téměř sázkou na jistotu. A kdo ví, možná z něj vyroste příští Loprais. Možná bude nejlepší nejdřív navštívit nějakou výstavu RC modelů a nasát tu atmosféru. V případě že RC modely nebudou to pravé ořechové, můžete ještě pořád po cestě navštívit nějakou tu závodní událost. Vždyť český motorsport má u nás každoročně bohatý kalendář.