Význam správné volby sedačky pro řidiče

Pro každé sportovní auto bez výjimky budou přínosem lehké ergonomické sedačky. Je pravda, že sportovní vozy a sportovní sedany pocházejí z továrny s vysoce polstrovanými sedačkami, které fungují skoro stejně jako sedačky ergonomické a poskytují řidiči dostatečnou podporu. Tovární sedačky se však nemůžou pochlubit nízkou vahou a výměna těchto sedaček za sportovní se projeví na celkovém výkonu sportovního vozu.

Smutným faktem zůstává, že většinu zákazníků, kupujících sportovní sedačky, láká jen jejich ergonomický a stylový vzhled. Na některých automobilových diskuzních fórech se dokonce mluví o tom, že sportovní sedačky řidiči zaručují větší komfort. No pokud zrovna vaše auto nemělo uvnitř dřevěné lavice, s jistotou se dá říct, že standardní sedačky jsou mnohem pohodlnější než jejich sportovní verze.

Účelem sedačky je zajistit správnou polohu řidiče za volantem, poskytnout řidiči dostatečnou podporu a pohodlný přístup k ovládacím prvkům auta. Z řádně umístěné závodní sedačky je řidič schopen se plně soustředit na průběh závodu, aniž by se rozptyloval tím, že musí udržet pozici těla v sedadle a odporovat fyzickým silám, které jsou generovány při zatáčení a brzdění.

Při zvažování koupi závodní sedačky dejte pozor na kvalitní boční oporu v bocích a ramenou. Hlava a krk řidiče by také měly mít řádnou oporu. Někteří výrobci dokonce poskytují boční oporu pro řidiče s helmou na hlavě. Dbejte také zvýšené pozornosti při výměně sedaček v autě. Často je nutné při výměně sedadel vyměnit i montažní konzoly, a je samozřejmě nejlepší použít držáky speciálně k tomu určené. Sedačky musí zůstat na svém místě v případě havárie, a špatně namontované sedačky se můžou stát přítěží, v případě nejhoršího možného scénáře. Sedadlo, které se pohybuje při nárazu, může vyvíjet zbytečný nátlak na části těla, které nejsou dostatečně chráněné.

Závodní sedadla jsou dobrou investicí pro motoristické nadšence. Ale buďte si vědomi jejich účelu a vybírejte sedačky pro své auto s rozvahou.