Motorsport v České republice

Názvem motorsport (nebo-li motoristický sport) se označují různá sportovní odvětví, která využívají motorové dopravní prostředky (motokáry, motocykly apod.). Tuto terminologii lze také použít k popisu formy soutěže jednostopých motorových vozidel pod hlavičkou motocyklového sportu, mimo jiné zahrnuje také off-road závodění, jako je motokros.

Mezinárodní motoristické soutěže v globálním měřítku řídí Mezinárodní automobilová federace (FIA) – pro čtyř- a více kolové dopravní prostředky; pod záštitou Mezinárodní federace motocyklistů (FIM) se pak konají závody vozidel o dvou kolech.

Dějiny motorsportu

The history of motorsportV roce 1894 pod záštitou populárních francouzských novin byl uspořádán první motoristický závod z Paříže do Rouenu a zpět, což stalo významným mezníkem v závodění mezi městy. Následně v roce 1900 byl založen Gordon Bennett Cup. Na popularitě nabývaly uzavřené závodní okruhy, jelikož otevřené silniční závody na veřejných komunikacích byly zakázané. Brooklands se stal první specializovanou motoristickou závodní dráhou ve Spojeném království. Hned po skončení první světové války, spolek evropských zemí uspořádal závody Grand Prix přes sérii uzavřených treků. Ve stejném období se těšily největší oblíbě off-road závody ve Spojených státech. Po druhé světové válce okruh Grand Prix začal být více formální, co se týče organizační stránky věci. Ve Spojených státech se tou dobou pevně zakotvily závody drasterů (závody speciálních automobilů nebo motocyklů na krátkou vzdálenost s pevným startem; V Česku je častěji provozována jen finančně dostupnější motocyklová varianta). S postupem času se motorsport rozdělil na jednotlivé druhy závodů dle typů motorových vozidel a jejich příslušné organizace.

Motorsport v České republice

Patříte mezi nadšenci do rychlých aut? Pak vás jistě potěší informace, že nejste sám, kdo si rád poslechne ryk nadupaných motorů. Motoristické sporty – ať už závodění na motokárách či sporty individuální – se mezi obyvateli Česka těší velké oblibě. Po celé České republice nyní naleznete desítky míst, kde si v benzinovém opojení užijete adrenalinovou jízdu v rozmanitém terénu. Z našeho blogu se dozvíte, kam všude se můžete vydat na projížďku nebo motoristické závody.