Jak správně vybrat velikost závodní sedačky

V tomto článku se podíváme, jak porozumět velikostem závodních sedaček a jejich velikosti. Bezpečnost a pohodlí závodních sedaček jsou bez pochyby zásadní, ale myslete na to, že ne všechny se vyrábí dle stejného postupu, což se následně projevuje i na kvalitě. Na první laický pohled, všechny závodní sedačky vypadají úplně stejně. Pamatujte však, že existují specifické rozměry a parametry, které mohou výrazně ovlivnit celkový výkon vašeho auta.

Asociace motorsportu ve Velké Británii (MSA) je vedoucí britskou institucí v motoristickém odvětví. MSA určila stanovený rozsah rozměrů a designů závodních sedaček, které musí být plně dodržovány. Například, kromě výšky, šířky a délky sedadla, MSA také určuje počet upevňovacích bodů, které jsou nezbytné pro to, aby byla sedačka schválena.

Každý rok MSA vydává “modrou knížku” – souhrn předpisů v oblasti motorsportu, který kromě spousty jiných zásadních věcí určuje konkrétní rozměry a parametry požadované ke schválení. Mnoho výrobců sedaček – Corbeau, Cobra, Sparco, Recaro, a podobně – znají tato pravidla jako pravidla 8855/1999. Dle těchto pravidel musí například sedačka být v autě bezpečně upevněna pomocí při nejmenším čtyř šroubů typu M8, s rozestupem ne méně než 2 cm od sebe. Existují další pravidla pro různé typy materiálů, která byla rozdělená do tři kategorií: ocel, plast a uhlíkové vlákno.

Sedačky z uhlíkového vlákna mají také požadavek na minimální přípustné rozměry. Uhlíkové vlákno je velmi tenký materiál, který je široce používán v předních automobilových závodech. Textilní vrstvy jsou spojeny dohromady předtím, než je výrobek “pečený” pro vytvoření nesmírně silného materiálu, který je také mnohem lehčí než ocel. Sedadla z uhlíkových vláken jsou sice nejlehčí, ale patří do vyšší cenové kategorie. Pokud byste hledali levnější alternativu, podívejte se po sedačkách ze skelných vláken, jsou hned na druhém místě.

Bez ohledu na materiál, závodní sedačky se extrémně liší od standardních auto sedaček. Zatímco nakonec slouží ke stejnému účelu, nemohly být více odlišné ve specifikaci, pohodlnosti a bezpečnosti.