Valentino Rossi vítězí v českém Grand Prix

Valentino Rossi narozený 16.února 1979 v Itálii je profesionálním motocyklovým závodníkem a několikanásobným mistrem světa třídy MotoGP. Do dějin se již zapsal jako nejúspěšnější motocyklový závodník všech dob, jenž na svém kontě aktuálně má 7 vítězství v tzv. královské kubatuře třídy MotoGP, jedno vítězství v kubatuře 125 cm³ a další v kubatuře 250 cm³ ve Velké ceně silničních motocyklů.

Po stopách svého otce Graziana Rossi, Valentino se závoděním začal v Grand Prix v roce 1996. Tenkrát závodil v týmu Aprilii v kategorii 125 cm³ a hned následující rok vyhrál svůj první světový šampionát. První vítězství Rossiho se uskutečnilo během VC České republiky v Brně, 18. srpna 1996. Po té přešel do kategorie 250 cm³ na Aprilii a vyhrál světový šampionát v této kategorii v roce 1999. Po absolvování přechodu do královské třídy v roce 2000, hned následující rok vyhrál světový šampionát ve třídě 500 cm³. V letech 2002 až 2005 pokračoval ve vítězné sérii vyhraných šampionátů MotoGP za tým Honda. Po té, co opustil tým Honda, se přidal do týmu Yamaha, aby znovu získal a udržel titul mistra světa. V roce 2010 Rossiho působení pro tým Yamaha skončilo a do sezóny 2011 nastoupil již za Ducati.

Rossi je údajně velmi pověrčivý a je proslulý svými rituály, které absolvuje před každým závodem. V den závodu musí nutně sledovat začátek závodu Moto3, aby viděl, jak dlouho po zahájení závodu zůstanou svítit kontrolky. Před samotnou jízdou odstartuje svůj osobní rituál tím, že zastaví asi 2 metry od své motorky, skloní se a sáhne si na boty. V rozhovoru s MotoGP.com také prozradil, že si vždy navléká nejdřív jednu botu, pak druhou, ve stejném pořadí si obléká i rukavice a vždy nasedá na motorku tím stejným způsobem. Z motorky pak sestupuje tak, že nejdřív přes ní přehoupne pravou nohu. Co k tomu dodat, zdá se, že rituály fungují, jak mají.